لوله مسی | Copper pipes


لوله مسی یکی از پر مصرف ترین لوله های فلزی می باشد. با توجه به مقاومت كششي بالای مس، لوله های مسی در تاسیسات و سیستم های سرمایش و گرمایش کاربرد فراونی دارند.لوله مسی بنا به کاربرد آن با آلیاژها و ابعاد مختلف به دو روش اکسترود و DIRECT TUBE تولید میشود. با توجه به هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی فوق العاده مس، کاربرد لوله مسی نیز به دو گروه اصلی تقسیم می شود که عبارتند از انتقال جریان الکتریکی و انتقال حرارت.

لوله های مسی بدون درز بصورت کلاف برای تعمیرات در صنایع تهویه و برودتی به کار میرود. لوله های کلاف دارای خم پذیری مناسب است که باعث تسهیل استفاده از آن در سیستم های لوله کشی ، خطوط انتقال گاز، سیستم های تهویه، و لوله های برودتی میشود. به همین دلیل این محصول معمولا بصورت آنیل شده عرضه میشود. تمامی کلاف ها دارای داخلی تمیز و عاری از چربی و کثیفی بوده و دوسر آن نیز درپوش قرار داده شده است. هر کلاف بصورت جداگانه دارای برچسب مشخصات و است و در هر کارتن تعداد مشخصی کلاف قرار داده شده است.لوله های مسی کلاف بر اساس دو مشخصه قابل سفارش میباشد
سایز بیرونی لوله و ضخامت دیواره لوله

کاربرد و انواع لوله مسی

لوله مسی بنا بر کاربرد و موارد مصرف آنها بصورت شاخه ، کلاف ، کویل ( LWC ) و مویی ( Capilary ) تولید می شود .

1.لوله های مسی به صورت شاخه ای در صنایعی همچون تهویه مطبوع ، صنایع برودتی ، الکتریکی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

2.لوله مسی کلاف برای مقاصدی همچون تعمیرات و اتصالات در صنایع تهویه و برودت بکار می رود. این محصول دارای خم پذیری مناسب است که باعث تسهیل استفاده از آن در سیستم های لوله کشی ، خطوط اانتقال گاز ، سیستمهای تهویه و لوله های برودتی میشود. به همین دلیل این محصول معمولا بصورت آنیل شده عرضه می شود.

3.لوله مسی کویل ( LWC ) لوله مسی کویل در خطوط تولید انبوه سیستم های حرارتی و برودتی و مبدلهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

4.لوله مسی مویی ( Capillary ) به سبب قطر بسیار کمی که داراست لوله مویی نامیده می شود. جایگاه آن بین خروجی فیلتر (درایر) و ورودی اواپراتور است. قطر وطول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده بسیار با اهمیت است .

لوله های مسی بنا به نیاز بازار در سه گروه TPC ، DLP و DHP تولید می شوند که موارد مصرف آنها به شرح ذیل می باشد:

لوله مسی TPC: این گروه از لوله ها دارای هدایت الکتریکی فوق العاده ای هستند و مصار ف الکتریکی دارند. تولید انواع کابلشو از این نوع لوله ها انجام می شود.

لوله مسی DLP & DHP: این نوع از لوله ها علاوه بر قابلیت هدایت حرارتی بالا، قابلیت جوشکاری مناسبی دارند. از اینرو در تولید مبدلهای حرارتی کاربرد دارند. مبدلهای حرارتی برای انتقال حرارت بین دو سیال استفاده می شوند و کاربرد متداول آنها در آبگرمکن ها و سیستمهای تهویه مطبوع می باشد.

مزایا لوله مسی

لوله های مسی بسته به ضخامت دیواره شان به سه نوع K ،L و M طراحی می شوند که به ترتیب از ضخامت دیواره شان کاسته می شود. قطر خارجی این سه نوع لوله مشابه هم است که امکان استفاده از فیتینگ ها و شیرهای یکسان را برای هرسه نوع لوله فراهم می کند. به خاطر کم بودن فشار در سیستم های گرمایش هیدرونیک منازل مسکونی و ساختمان های تجاری کوچک، کم ضخامت ترین نوع یعنی تیپ M در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله با همین ضخامت، چند برابر قدرت تحمل فشار بیشتری نسبت به قسمت های دیگر سیستم هیدرونیک دارد. برخی از استانداردها لازم می دانند که برای انتقال آب مصرفی از نوع L استفاده شود. همچنین اگر در مسیر لوله خم کاری وجود داشته باشد نوع L ترجیح دارد.

مزایای لوله مسی :

انتقال حرارت زیاد و سریع
یکنواخت بودن توزیع دما در بدنه
ساختار ساده با هزینه ساخت پایین
سازگار با محیط زیست
محدودیت های لوله مسی

لوله های مسی مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی حاصل از اکسیژن محلول در آب دارند. هر چند این لوله ها در مقابل انواع دیگر خوردگی مصونیت ندارند. اسید حاصل از تغییرات شیمیایی ضد یخ های پایه گلیکول در دماهای بالا می تواند به این لوله ها آسیب برساند. این نوع خورندگی مخصوصاً در سیستم های خورشیدی که گاهاً آب در کلکتور آنها تحت تابش شدید آفتاب به مدت زیادی ثابت می ماند رخ می دهد. لوله های مسی همچنین در مقابل غلظت های بالای سولفید هیدروژن آسیب پذیرند.

لوله های مسی مورد استفاده در تاسیسات گرمایی و سرمایی بایستی مطابق یکی از استانداردهای 1786DIN ،88D .باشد 274ISO و BS 2871 part1، A

لیست قیمت انواع لوله مسی


ردیفسایز لوله (mm)ضخامت (mm)طول شاخه (m)وزن شاخه (kg)کارخانهقیمت (ریال)
1166160--
2206175--
32081100--
420101123--
52481119--
624101148--
72881139--
828101174--
93281160--
1032101199--
1140101249--
1240121298--
1348101299--
1448121358--
1556121418--

لیست قیمت امروز

به علت نوسانات بازار ، در صورتیکه لیست قیمت مطابق تاریخ درج شده در پائین جدول بروز رسانی نشده باشد لطفا جهت اطلاع دقیق از وضعیت موجودی و استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید. با تشکر09123036460 | زمانی

لوله پلیکا را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت فروش از ما بخواهید