انواع نبشی | Steel Angles


نبشی یکی از پر مصرف ترین نوع پروفیل های ساختمانی می باشد که انواع نبشی بصورت ترکیبی و جداگانه در سازه های فلزی به کار می رود. پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام دارد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. این مقطع یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. نبشی ها از مهم ترین بخش های مورد استفاده در صنایع ساختمانی ، برقی ، راهسازی و صنعتی مختلف هستند که به دو شکل ظاهری وی شکل (V_Shaped) و ال شکل (L_shaped) دسته بندی میشوند.

از جمله کاربردهای این محصول فولادی در صنعت ساختمان می‌توان به سازه‌های آسانسور، برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها اشاره کرد. نبشی هایی که ابعادشان بین ۵ تا ۱۵ سانتی متر میباشد در جهت بکارگیری در اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به صفحات در فندانسیون و همچنین جهت ساخت ستون و خرپا به کار می رود .نبشی ها با توجه به ابعادشان ، کاربردهای متفاوتی دارد . نبشی ها ، دو مشخصه اصلی ضخامت نبشی و اندازه بال نبشی می باشد . که با توجه به اندازه هایشان نقش های متفاوتی در ساخت و ساز دارند.

انواع نبشی

نبشی ها متنوع اند نبشی مساوی و نامساوی و یا نبشی ضد زنگ ، نبشی فولادی و... که در مجموع آنها را به دوروش فابریک و پرسی تولید میکنند.

۱- روش پرسی: در این روش تولید، ورق رول شده برش خورده، پرس می‌شود و در نهایت این محصول فولادی تولید می‌شود ( از دستگاه رول فرمینگ استفاده می‌کنند).

۲- روش فابریک: در مرحله‌ اولیه‌ شمش‌هایی که دارای مقطع و طول مشخصی هستند در داخل کوره‌های حرارتی ریخته می‌شوند بعد از اینکه به درجه‌ حرارتی خاصی که مد نظر است می‌رسند از قفسه‌هایی که مخصوص نورد هستند عبور می‌کنند این کار سبب می‌شود که مقطع آن‌ها کاهش یابد و بر طول آن‌ها افزوده شود. در نهایت از قفسه‌های نوردی میانی و پایانی عبور کرده و به نبشی تبدیل می‌شوند. دستگاه‌های برشی در این مرحله تعبیه شده است که محصول تولیدی را به صورت قیچی‌واره به طول دلخواه برش می‌دهند. این محصول فولادی معمولا در سایزهای ۶ تا ۱۲ متری تولید می‌شود.

کاربرد نبشی

در ساخت قاب‌ها و سازه‌های فلزی به منظور اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر، ستون‌ها به صفحات در عملیات فونداسیون در ساختمان‌ سازی از نبشی‌هایی با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر استفاده می‌کنند. اتصال گیردار، اتصال نیم‌گیردار، اتصال نبشی جان از جمله اتصالات ساده به شمار می‌آیند. برای بال بالایی تیرچه در سقف‌های کرمیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین منظور آن را در داخل بتن پوششی قرار می‌دهند

استاندارهای نبشی

این محصولات فولادی استانداردهای مخصوص به خود را دارد که در کشورهای مختلف بدین صورت است: DIN EN 10056 & ASME S1-36 & ASTM A 36 & Gost 8240 & Gost 8510

مشخصه های نبشی

۱- اندازه بال نبشی
۲- ضخامت نبشی

بعنوان مثال نبشی ۴۰*۴۰*۴ یعنی اندازه بال ها ۴۰*۴۰ است و ضخامت هر بال ۴ می باشد.نبشی ها از نمره ۳ شروع و تا نمره ۲۰ ختم می شوند.نحوه محاسبه تقریبی وزن نبشی فولادی با استفاده از فرمول بصورت زیر می باشد اندازه بال نبشی*طول نبشی*ضخامت نبشی*۷۸۵۰*۲ در فرمول بالا،واحد اندازه بال،طول و ضخامت نبشی،بر حسب متر بوده و وزن حاصل،بر حسب کیلوگرم می باشد.

تنوع نبشی ها

نبشی گالوانیزه قطعه آهنی است که با روی پوشانده شده است. این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند اکسید نمی شود . در نبشی گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی ساختن می‌شود که در آن روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می‌رود .روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است و حائز پتانسیل احیاء نازل تر از آهن است و پتانسیل اکسید گسترده تر از آهن دارد .از نبشی گالوانیزه در مکان هایی که احتمال اکسید شدن آهن و زنگ زدگی آن می رود ، استفاده می شود .

نبشی ضد زنگ نبشی فولادی ، در دو نوع ۳۰۴ و ۳۰۴L تولید می شود . یک نبشی ضد زنگ نورد گرم با گوشه با زاویه گرد داخلی است که برای پیاده سازی تمام سازه های فلزی ایده آل است . نبشی فولادی ضد زنگ دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر نبشی های دیگر است و در برابر خوردگی مقاومت مناسبی از خود نشان می دهد . نبشی ضد زنگ ۳۰۴ که به طور گسترده ای برای انواع پروژه های ساخت و ساز که در معرض عناصر شیمیایی ، اسیدی ، آب شیرین و آب نمک قرار دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد . توجه داشته باشید عملیات جلاکاری پایانی یر روی این نوع نبشی انجام نمی پذیرد . نبشی فولادی ضد زنگ قابلیت برش کاری متوسط و از قابلیت فرم دهی و ماشین کاری خوبی برخوردار می باشد . لازم به ذکر است که جوشکاری این نوع نبشی آسان است

نبشی T316 از جنس فولاد ضد زنگ می باشد که دارای یک پوشش نیکل کروم ، حاوی مولیبدن است که مقاومت در برابر خوردگی را بالا می برد و مقاومت در دمای بالا را در مقایسه با ” نبشی فولادی ضد زنگ ۳۰۴ ” افزایش می دهد. نبشی فولادی ضد زنگ T316 به طور گسترده ای به عنوان قفسه یا پایه ضد زنگ در صنایع غذایی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی T316 یک انتخاب ایده آل برای مقاومت در برابر خوردگی در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و اسیدهای معدنی و پیاده سازی پروژه های سازگار با محیط زیست است.

نبشی فولادی A36 یک نوع نبشی از جنس فولادهای کربنی است که در صنعت و ساخت و ساز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی فولادی A36 کم هزینه تر از نبشی های فولادی مخصوص است و قدرت مورد نیاز برای سازه های فلزی را دارا می باشد . علاوه بر این، قابل جوشکاری ، خمکاری و ماشینکاری است. گالوانیزه شدن فولاد باعث افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی می شود.نبشی فولادی A36 ، یکی از محبوب ترین محصولات فلزی نورد گرم ، کم کربن است که در پروژه های تولید ، ساخت و تعمیر استفاده می شود . نبشی فولادی هزاران کاربرد از جمله تریلر تا تریلی کامیون ، ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات ساخت و ساز دارد.

نبشی با زاویه ۹۰ درجه ، قدرت و استحکام سازه ها را در هر پروژه با قیمت پایین تر نسبت به سایر اشکال و انواع آهن آلات دیگر افزایش می دهد . جوش ، برش ، شکل دهی به نبشی بسیار آسان است . آهن دژ عرضه کننده انواع و صدها تن از نبشی که شما می توانید به صورت آنلاین از هر کجای کشور با طول مختلف با اندازه کوچک و یا بزرگ با قیمت عمده فروشی سفارش دهید. ابعاد مختلف این نوع نبشی شامل ۲ فوت ، ۴ فوت ، ۶ فوت ، ۸ فوت می باشد که قابلیت برش به ابعاد دلخواه را دارد . از جمله ویژگی های بارز مکانیکی این نوع نبشی می توان به استحکام کششی ۷۸ psi نام برد .

نبشی کشی برای جلوگیری از ریزش یا سقوط دیوارهای سفالی ساختمان بتن آرمه یا فولادی دیوارهای بدون نما و دیوارهای نمادار را باید به طرز مناسبی نبشی کشی کرد. عدم نبشی کشی دیوارهای نما دار و دیوارهای بدون نما از اشکالات اجرایی دیگر رایج ساختمانهای بتنی می باشد.نبشی لقمه در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسورها نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحا نبشی لقمه گفته می شود.

لیست قیمت انواع نبشی


ردیفسایز ورق (mm)ضخامت (mm)طول شاخه (m)وزن شاخه (kg)کارخانهقیمت (ریال)
1166160--
2206175--
32081100--
420101123--
52481119--
624101148--
72881139--
828101174--
93281160--
1032101199--
1140101249--
1240121298--
1348101299--
1448121358--
1556121418--

تاریخ بروزرسانی لیست قیمت ۹۷/۱۰/۱۲

بورس خرید و فروش انواع نبشی و ناودانی

به علت نوسانات بازار ، در صورتیکه لیست قیمت مطابق تاریخ درج شده در پائین جدول بروز رسانی نشده باشد لطفا جهت اطلاع دقیق از وضعیت موجودی و استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید. با تشکر09123036460 | زمانی

انواع نبشی و سپری با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت فروش از ما بخواهید