فلنج | Flanges


فلنج ها صفحات مدور چدنی هستند که برای بستن اتصالات لوله کشی اصطلاحا فلنچ دار یا فلنچی به کار برده می شوند. ابزار و صفحه های دایره ای شکل اند که دارای سوراخ هایی دراطرافشان هستند. دومین روش برای اتصال لوله ها بعد از عملیات جوشکاری ، استفاده از فلنج ها می باشد. فلنج ها برای تعمیر و نگهداری قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند .فلنج ها ، لوله ها را با تجهیزات مختلف بهم متصل می کند.اگر نگهداری منظم در عملیات کارخانه مورد نیاز باشد در سیستم خط لوله ، فلنج اضافه می شود.فلنج ها از سه جز جداگانه و مستقل تشکیل شده است.این سه جز واشر،پیچ و مهره می باشد .برای اینکه این اتصالات حین لوله کشی درست و دقیق انجام شود کنترل ویژه ای جهت انتخاب و استفاده از این عناصر باید صورت گیرد.به همین دلیل هیچ وقت توصیه نمی شود که در هنگام لوله کشی زیر زمینی از این اتصالات استفاده شود.فلنج ، شایع ترین منبع نشت و آتش در یک کارخانه می باشد.

مشخصات فلنج که شامل موارد ذیل می باشد باید بر روی فلنج حک گردد:1. نام تجاری تولید کننده فلنج. 2. سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده می شود). 3. مقدار فشار قابل تحمل (کلاس فلنج). 4. شکل سطح فلنج (مهم ترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می باشد). 5. سوراخ ها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می شود). 6. مواد تشکیل دهنده فلنج (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیانگر مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می باشد.7. شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج.

انواع فلنج

فلنج گردن دار جوشی Welding Neck Flange
فلنج اسلیپان Slip On Flange
فلنج جوشی سوکتی Socket Weld Flange
فلنج لپ جوینت
تَه کوب Stub End
فلنج رزوه ای (پیچی) Threaded Flange
فلنج کور
فلنج ساده لغزشی

معرفی فلنج

1) فلنج سطح ساده لغزشی هنگامی که اتصال انجام می شود سطح دو فلنج مورد استفاده باید صاف باشد. کاربرد اصلی آن زمانی است که برای سیستم از دو فلنج استفاده می کنیم و یا اتصالات آبی که به وسیله ریخته گری ساخته شده اند است. معمولا فلنج های چدنی و یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند. طبق استانداردهای فلنج وقتی فلنج سطح ساده درست شده به وسیله قالب های آهنی به فلنج های فولاد کربنی متصل شود باید فلنج های سطح برجسته حذف شوند.

2) فلنج نر و ماده این فلنج حتما باید به صورت جفتی ساخته شود سطح یکی از فلنج ها دارای برآمدگی و سطح دیگر دارای تو رفتگی می باشد. که بنا به موقعیت استفاده شده سطح تورفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی می شود که معمولا 16/3 اینچ عمق تو رفتگی و سطح ماده دارای 4/1 اینچ برآمدگی می باشد. استفاده از فلنج های نر و ماده را می توان در پوسته مبدل حرارتی به کانال و پوشش فلنجی مشاده کرد.

3) فلنج های لوله گردن جوشی به وسیله جوش کاری به گردن لوله متصل می شوند. این کار امکان انتقال تنش از فلنج گردن جوشی به لوله را فراهم می کند و همچنین باعث کاهش تمرکز تنش بالا در پایه هاب فلنج های گردن جوشی می شود. فلنج های لوله جوشی اغلب برای کاربردهای فشار بالا استفاده می شوند. قطر داخلی یک فلنج لوله گردن جوشی به صورت ماشین کاری می شود. که با قطر داخلی لوله یک فلنج لوله گردن جوشی به صورتی ماشین کاری می شود که با قطر داخلی لوله مطابقت داشته باشد.

4) در فلنج کور یک صفحه گرد کاملا بسته که در انتهای مسیرهای لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می رود. این نوع فلنج و به همراه پیچ های آن فشار بیشتری نسبت به فلنج های دیگر تحمل می کند که بیشترین فشار به وسط فلنج گلوله دار و جوشی استفاده می کنند.

5) فلنج لپ جوینت اغلب برای اتصالات ته کوب (stub end) استفاده می شوند. لوله معمولا به انتهای stub جوش داده می شود و فلنج لوله لب جوینت می تواند با آزادی حول انتهای stub چرخش کند. مزیت کاراین است که نگرانی از بابت تنظیم سوراخ های پیچ ها وجود نخواهد داشت. فلنج های لپ جوینت اغلب برای کاربردهایی که نیاز به بازو بسته کردن مکرر دارند، استفاده می شوند. فلنج لپ جوینت

6) فلنج رزوه ای مشابه فلنج های لغزشی هستند، با این تفاوت که داخل سر فلنج رزوه های مخروطی است. فلنج های رزوه ای به لوله های دارای رزوه خارجی متصل می شوند. مزیت این فلنج ها این است که می توانند بدون جوش متصل شوند.فلنج های رزوه ای اغلب برای قطرهای کوچک و فشارهای کم استفاده می شوند.

7) فلنج های لوله جوشی سوکتی به طور معمول در اندازه های کوچک تر و برای لوله های فشار بالا استفاده می شوند. این کار امکان ایجاد یک سوراخ صاف و جریان بهتر مایع و یا گاز در داخل لوله را فراهم می کند.

8) فلنج روکار برای تمام فشارها می توان استفاده کرد و لازمه استفاده در فشارهای 150 و 300 است و جوش داخلی آن نسبت به دیگر فلنج ها از جمله گرد دندانه دار بیشتر است. کاربرد این فلنج در سیستم های معمولی است چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن هم در فشار داخلی و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است.

9) فلنج حلقه مشترک در این نوع فلنج ها ممکن است در داخل آن دارای سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار باشد. فلنج حلقه مشترک معمولا در فشار معمولا در فشار های بالا و در سرویس های بالای دما، دمای بالاتر از 800 درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرد. این فلنج بار اضافی فراتر از تنش پیچ را نمی تواند تحمل کند و در غیر این صورت ممکن است باعث در هم شکستن واشر شود.

لیست قیمت انواع فلنج


ردیفسایز ورق (mm)ضخامت (mm)طول شاخه (m)وزن شاخه (kg)کارخانهقیمت (ریال)
1166160--
2206175--
32081100--
420101123--
52481119--
624101148--
72881139--
828101174--
93281160--
1032101199--
1140101249--
1240121298--
1348101299--
1448121358--
1556121418--

تاریخ بروزرسانی لیست قیمت ۹۷/۱۰/۱۲

به علت نوسانات بازار ، در صورتیکه لیست قیمت مطابق تاریخ درج شده در پائین جدول بروز رسانی نشده باشد لطفا جهت اطلاع دقیق از وضعیت موجودی و استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید. با تشکر09123036460 | زمانی

02166318850 | زمانی