تیرآهن | Steel Beams


تیرآهن محصولی فولادی است که از طریق فرآیند نورد گرم حاصل می‌شود که مقطع عرضی معینی را دارد (قسمت میانی تیرآهن را جان و دو لبه‌ موازی را بال می‌نامند) و مهم‌ترین پروفیل ساختمانی است که در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت پروفیل های ساختمانی تنوع زیادی دارد که بسته به کاربرد باید نوع پروفیل انتخاب گردد. در این بین، تیرآهن از المان‌های ضروری در ساختمان‌سازی می‌باشد (علاوه بر این در پروژه‌های دیگری نیز کاربرد دارد). همان‌طور که می‌دانید وظیفه‌ اصلی آن تحمل فشارهای تنشی و خمشی است

تیرآهن از مهمترین نوع پروفیل های ساختمان به شمار می رود به همین خاطر است که خرید تیرآهن نیز مهم تلقی می شود. تیر آهن به دو صورت معمولی است که با علامت اختصاری I ویا NP نوشته شده و تیر آهن بال پهن نیز با علامت H و یا IPB نوشته می شود که ارتفاع و بال آن مساوی می باشد. تیرآهن نوع اول معمولی بوده ارتفاعی معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر دارد که البته بیشتر عرضه می شود و بیشتر مورد استفاده ی عموم قرار می گیرد. موارد استفاده ی آن در ستون ها، خرپا ها، نعل درگاه ها، بیم ها، پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری است. خرید تیرآهن مهم است چرا که تیر آهن از مهم ‌ترین پروفیل های ساختمانی است که اغلب در پروژه‌های صنعتی هم کاربرد دارد. در هنگام خرید تیر آهن دقت کنید که تیرآهن به سه صورت تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و همچنین تیرآهن IPB (بال پهن) یافت می‌شود. تیر آهن IPE و INP ارتفاعی معادل ۸۰–۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB ارتفاعی برابر با ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی متر دارد.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن براساس عملکرد:

تیر اصلی: این نوع تیرها به ستون‌ها متصل می‌شوند. وظیفه‌ اصلی این نوع تیر انتقال بار از تیرهای فرعی به سمت ستون‌ها است.

تیر فرعی: تیر افقی می‌باشد که به تیرهای اصلی متصل گردیده است. عملکرد این تیرها به صورتی می‌باشد که بار را به تیر اصلی انتقال می‌دهد (توجه داشته باشید که این نوع تیرها به صورت مستقیم به ستون‌ها متصل نگردیده‌ باشند).

تیر کلاف: این نوع تیر به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون‌ها قرار گرفته‌اند متصل می‌باشد. وظیفه تیر کلاف انتقال بار تیر عرضی به ستون‌ها است (توجه داشته باشید که این نوع تیر در خرپای سقف به طور عمومی به کار برده نمی‌شود).

تقسیم بندی براساس فرم :

تیر آهن IPE : این تیر آهن ها در ایران و کشور های اروپایی تولید می شود و شکل آن ها I مانند است همچنین ضخامت بال های آن هم تغییر پذیر نمی باشد.

تیر آهن INP: اغلب این تیر آهن ها در بازار های چین و روسیه تهیه و عرضه می شود. این تیر آهن ها I مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیر آهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر میشود.

تیر آهن IPB: تیر آهن عریض یا بال پهن H شکل است که طول بال ها نسبت به تیر آهن IPE بزرگ تر می باشد.هنگامی که کلمه ی لاتین V در کنار نام تیر آهن قرار می گیرد به معنای آن است که تیر آهن سنگین وزن می باشد IPBv و هرگاه که حرف L در کنار نام تیر آهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیر آهن سبک وزن می باشد.

برای اینکه برخی از تیرآهن فولادی بتواند لنگر خمشی را به میزان بیشتری تحمل نماید جان آن را به شکل ذوزنقه برش می‌دهند و آن‌ها را هم جوش می‌دهند. این نوع از تیر دارای حفره‌‌های تو خالی در طول جان می‌باشد که این امر باعث گردیده مشابه لانه‌ زنبور جلوه دهد که وزن سبک‌تری دارد پس از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و این حفره‌ها فضای مناسبی برای عبور لوله‌های برق و تاسیسات به شمار می‌آید البته به دلیل وجود حفره‌ها در جان، مقاومت برشی در محل اتصال پل به ستون‌ها کاهش می‌یابد، به منظور پر کردن این حفره‌ها گاه از ورق‌های فلزی استفاده می‌کنند.

تولید تیرآهن

در مرحله‌ ابتدایی کوره‌هایی برای عملیات در نظر گرفته می‌شود. دمای کوره‌‌ها را روی ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنند. شمش‌ها به کمک یک جک هیدرولیکی در ردیف‌های تعیین شده به داخل کوره‌ها هدایت می‌گردند. سپس شمش‌ها به منظور عملیات نورد توسط جریان گردآبی جهت نورد آماده می‌شوند. اکنون با رسیدن دمای شمش‌ها به میزان مورد نظر به سمت خط تولید ارسال می‌شوند. به منظور ارسال شمش‌های پخته شده به سمت مرحله‌ رافینگ از رول‌هایی استفاده می‌کنند. پس از آن مرحله‌ رافینگ به منظور کاهش قطر شمش‌ها و افزایش طول آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت از قیچی متراژ به منظور برش محصولات تولید شده استفاده می‌کنند. محصولات تولیدی طبق استانداردهای موجود برش داده می‌شوند، سپس در بندیل‌هایی با وزن‌های معینی بسته‌بندی می‌شوند.لازم به ذکر است که نبشی، ناودانی و میلگرد نیز با روش نورد گرم تولید می‌شوند.

استاندارهای تیرآهن

استاندارد اروپا و ایران : IPEبه شکل I ، در ایران موجود است. شیوه‌ تولید این تیر مطابق با استانداردهای اروپا است. همچنین بال این نوع ضخامت ثابتی دارد. به عبارتی ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیر یکسان است. سازه‌هایی که در ایران ساخته می‌شوند و به وسیله‌ مهندسین ایرانی طراحی شده‌اند معمولا براساس این استاندارد هستند، همین امر سبب گردیده تا این استاندارد بین مشتریان محبوبیت خاص خود را داشته باشد.

استاندارد چین و روسیه: INP نیز مانند IPE به شکل I است و طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می‌گردد. تفاوت این نوع با IPE تنها در ضخامت بال می‌باشد. در این مورد ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌یابد.

بال پهن IPB: تیرآهن عریض یا تیرآهن H نامیده می‌شود. در این نوع، طول بال‌ها در مقایسه با تیر IPE بیشتر است. توجه علامت اختصاری V در این حوزه به معنی تیر سنگین و علامت L نشان‌دهنده‌ تیر سبک است. بنابراین بدین صورت خواهیم داشت. IPBV تیرآهن عریض سنگین و IPBL تیرآهن عریض سبک.

روش های برش تیرآهن

روش اول: برش به روش کوپال، این روش توسط دستگاه قطع کن سنگین صورت می‌گیرد که مجهز به برش گیوتین است که این محصول را در امتداد خط منکسر قطع می‌نماید.

روش دوم: برش به روش برنول، برش به وسیله‌ لوله‌ برنول صورت می‌گیرد. که شعله‌ بنفش رنگی که از گاز استیلن و اکسیژن تولید شده را منتشر می‌نماید.تیرآهن درسایزهای۱۰ ،۱۲، ۱۴، ۱۶ ،۱۸ ،۲۰ ،۲۲ ،۲۴ ،۲۷ ،۳۰ تولید وعرضه میشود

لیست قیمت انواع تیرآهن


ردیفسایز ورق (mm)ضخامت (mm)طول شاخه (m)وزن شاخه (kg)کارخانهقیمت (ریال)
1166160--
2206175--
32081100--
420101123--
52481119--
624101148--
72881139--
828101174--
93281160--
1032101199--
1140101249--
1240121298--
1348101299--
1448121358--
1556121418--

تاریخ بروزرسانی لیست قیمت ۹۷/۱۰/۱۲

بورس خرید و فروش انواع تیرآهن و هاش

به علت نوسانات بازار ، در صورتیکه لیست قیمت مطابق تاریخ درج شده در پائین جدول بروز رسانی نشده باشد لطفا جهت اطلاع دقیق از وضعیت موجودی و استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید. با تشکر09123036460 | زمانی

انواع تیرآهن و نبشی را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت فروش از ما بخواهید