انواع اتصالات


انواع اتصالات | Fittings


اتصالات فلزی گستره و تنوع فراونی در صنعت و سازه های فلزی دارد که مهمترین آنها در اتصالات لوله کشی و اتصالات سازه فلزی مطرح است .لوله کشی یکی از اصلی ترین و مهم ترین قسمت های ساخت هر سازه و ساختمانی محسوب میشود. لوله کش های متخصص و حرفه ای، معمولا از اتصالات لوله کشی با کیفیت استفاده می کنند تا پس از مدتی استفاده لوله کشی دچار مشکلاتی مانند نشت و یا ترکیدگی نشود

از روش های اتصال لوله های فولادی استفاده ازاتصالات دنده ای است .اتصالات دنده ای در استانداردهای مختلف ساخته وبه بازار عرضه شده است.جنس این اتصالات که در مدارات لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرداز نوع چدن چکش خوارو فولاد میباشد و به دو صورت سیاه وگالوانیزه در بازار وجود دارد.

انواع اتصالات لوله کشی

اتصالات مغزی
درپوش لوله
مهره ماسوره
سه راهی اتصال
چهار راهی اتصال
انواع بوشن
زانویی در اتصالات لوله کشی
فلنچ و واشر

کاربرد اتصالات لوله

1) از مغزی ها معمولا برای اتصال دو قطعه از اجزای لوله کشی و همچنین تغییر دادن قطر لوله ها استفاده می شود. مغزی به قطعه کوتاه آهن ریخته شده در قالب گفته می شود که دو سر خارجی آن اصطلاحا دنده می گردد. مغزی ها در دو نوع روپیچ توپیچ و رو پیچ ساده دسته بندی می شوند. نوع دیگری از مغزی ها با نام لوله مغزی نیز در اتصالات لوله کشی به کار برده می شوند. این لوله ها معمولا طولی کمتر از ۳۰ سانتی متر دارند و در دو سر آن ها عملیات رزوه کاری انجام شده است. این مسئله باعث می شود تا تعویض این نوع لوله ها بسیار آسان انجام شود.

2) از درپوش ها برای مسدود ساختن لوله ها و انشعابات آن ها استفاده می شود. در پوش ها به طور کلی به دو نوع چهار گوشه و شش گوشه تقسیم بندی می شوند. نوع اول معمولا برای لوله هایی با قطر کم و نوع دوم برای لوله های بزرگ تر استفاده می شوند. از درپوش ها می توان برای لوله هایی استفاده کرد که در قسمت انتهایی خود رزوه مادگی دارند. یکی از موارد استفاده درپوش ها، در دریچه های مربوط به بازدید است.

3) مهره ماسوره یکی از متداول ترین نوع اتصالات لوله کشی، مهره ماسوره ها می باشند. مهره ماسوره از سه تکه جداگانه، شامل قسمت نری، مادگی و واسط ارتباطی تشکیل شده اند. این دو قسمت با توجه به نوع رزوه ای که دارند بر روی دو لوله ای که قصد اتصالشان را داریم قرار می گیرند، سپس جفت شده و واسط مانند یک پل ارتباطی، اتصال را بین اجزای دیگر برقرار می کند.

4) سه راهی اتصال که با استفاده از آن میتوان انشعاب های فرعی را در طول لوله اصلی ایجاد کرد. سه راهی ها کاربردی ترین قسمت اتصالات لوله کشی ساختمان به شمار می آیند و در انواع مختلفی تولید می شوند. هر یک از این سه راهی ها کاربرد ویژه ای دارند، پرکاربرد ترین نوع سه راهی ها موجود در بازار عبارتند از

الف) سه راهی تبدیل: از این نوع سه راهی به منظور ایجاد انشعابات توسط لوله هایی با قطر متفاوت استفاده می شود. سه راهی های تبدیل در اندازه های مختلف و دو نوع روپیچ توپیچ و دنده از داخل تولید می شوند.

ب) سه راهی معادل: این نوع سه راهی که از آن به عنوان سه راهی قائم نیز یاد می شود، تنها برای انشعاب دادن به لوله های هم قطر لوله اصلی که در زاویه ۹۰ درجه قرار گرفته اند استفاده می شوند. سه راهی های قائم از داخل دارای دنده هایی جهت اتصال می باشند.

ج) سه راهی ۴۵ درجه: استفاده از این نوع سه راهی ها که مانند سه راهی های نوع قائم از داخل دنده شده اند، در اتصالات لوله کشی فاضلاب بسیار پرکاربرد است. همانطور که از نام این سه راهی مشخص است، کاربرد آن در ایجاد انشعابات ۴۵ درجه ای می باشد.

5) چهار راهی اتصال نیز عملکردی مشابه سه راهی ها دارند با این تفاوت که استفاده از این نوع اتصالات لوله کشی، بسیار محدود می باشد. لازم به ذکر است از معمولا چهار راهی ها برای ایجاد انشعاب در لوله های کم قطر استفاده نمی شود.

6) بوشن وسیله ای است که داخل آن به صورت کامل دنده شده است و به همین دلیل برای ایجاد اتصال بین لوله هایی که قسمت بیرونی آن ها دارای دنده می باشد، کاربرد دارد. بوشن ها به سه نوع بوشن ساده، بوشن روپیچ توپیچ و بوشن تبدیل تقسیم بندی می شوند. بوشن های ساده به قطعه های استوانه شکلی گفته می شود که معمولا از طریق ریخته گری چدن ساخته می شوند.بوشن های رو پیچ توپیچ نیز دارای دو سر می باشند که از خارج و داخل دارای دنده می باشد. در نتیجه از این نوع بوشن می توان برای اتصال قطعاتی که یکی از داخل و دیگری از رو دنده کاری شده است استفاده کرد.

7) از اتصالات زانویی برای تغییر جهت دادن مسیر لوله کشی ها به اندازه ۹۰ و یا ۴۵ درجه استفاده می شود. زانویی ها نیز دارای انواع مختلفی می باشند

انواع اتصالات در سازه فولادی

1- اتصال ساده ( مفصلی ) : اتصال مفصلی یا ساده اتصالی است که تنها برای تحمل بار قائم طراحی می شود و در محل اتصال هیچگونه لنگری وجود ندارد. ( درصد گیرداری کمتر از 20 درصد است و نیروها از نوع برشی می باشند)

2- اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) : در صورتی که لنگر ایجاد شده در اتصال بین 20 تا 90 درصد باشد ( بین اتصال مفصلی و گیردار ) اتصال نیم صلب فراهم می شود که عموماً اجرای و عمویت کمتری را در بر دارد.

3- اتصال گیردار ( صلب ) : اتصالی است که علاوه بر تحمل نیروی برشی حاصل از بار قائم، توانایی تحمل لنگر حاصل از بارهای جانبی (زلزله یا باد) و قائم را نیز دارد. در این نوع اتصال امکان دوران وجود ندارد و در صورت ایجاد تغییر شکل زاویه بین تیر و ستون بدون تغییر می ماند . لنگر گیرداری در این نوع اتصال بیش از 90 درصد است و به کمک ورقهای تحتانی و فوقانی تحمل می شود . در نتیجه نبشی جان و نشیمنها فقط تحمل برش را برعهده دارند.

لیست قیمت انواع اتصالات صنعتی و ساختمانی


ردیفسایز ورق (mm)ضخامت (mm)طول شاخه (m)وزن شاخه (kg)کارخانهقیمت (ریال)
1166160--
2206175--
32081100--
420101123--
52481119--
624101148--
72881139--
828101174--
93281160--
1032101199--
1140101249--
1240121298--
1348101299--
1448121358--
1556121418--

تاریخ بروزرسانی لیست قیمت ۹۷/۱۰/۱۲

بورس خرید و فروش انواع شیرآلات و اتصالات

به علت نوسانات بازار ، در صورتیکه لیست قیمت مطابق تاریخ درج شده در پائین جدول بروز رسانی نشده باشد لطفا جهت اطلاع دقیق از وضعیت موجودی و استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید. با تشکر09123036460 | زمانی

02166318850 | زمانی

انواع اتصالات لوله و شیرآلات صنعتی را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت فروش از ما بخواهید